Bereszit bara

I tak zaczęła się zima. Chciałbym od czegoś takiego zacząć, tyle że zima wcale nie chce się zacząć, a ostatni wpis był już dawno, więc mimo tak mocnego zdania nie mogę z nim już dłużej czekać. Od zdania „I tak zaczęła się zima” mogłaby rozpocząć się całkiem niezła powieść, już widzę fabułę, klimatyczną, zapisaną mocnymi, pewnymi zdaniami, w których są dobre słowa, odpowiednie. Czasem tak jest, że pierwsze zdanie ma dla mnie spore znaczenie i określa w jakiś sposób całą książkę, coś jak odgłos kroków po którym rozpoznaję przyjaciela jeszcze zanim dobrze go zobaczę. „A więc zacznijmy od tego że Marley już nie żył” – jedno z moich ulubionych, albo zdanie rozpoczynające Mistrza i Małgorzatę. Pewnie, że mogłoby być inne, że ocenianie książki po pierwszym zdaniu jest równie dobre jak po okładce, ale kto ocenia? Ja jedynie doceniam. I zastanawiam się jakie znaczenie ma pierwsze zdanie dla autora, a precyzyjniej jakie znaczenie ma dla autora debiutującego, bo potrafię sobie wyobrazić, że rutyniarz może nie zwracać na to uwagi.

Może wrócę jednak do zimy, która powoduje, że pierwsze zdanie tego wpisu nie ma sensu. Ani zimy nie widzę, ani nie czuję, jak wtedy kiedy byłem małym chłopcem i w czasie Adwentu niecierpliwie oczekiwałem na pierwszy śnieg, a potem jeszcze więcej śniegu, a na koniec na Boże Narodzenie. Dziś okazało się, że to jeszcze tylko dwa tygodnie z kawałkiem, a zima nie chce nadejść. Może będzie miała więcej chęci, kiedy w końcu znajdę chwilę wolnego czasu aby za nią zatęsknić, bo teraz trzymam kciuki, żeby nie przyszła kiedy będę podróżował PKP.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Bereszit bara

  1. pisaneszeptem pisze:

    Zima nie chce nadejść, nawet lekkiego przymrozku na trawie nie widać.
    Mistrz i Małgorzata to przecudny utwór 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s