Sleeping in my car

Długo nie pisałem. Było trochę innych zajęć (większość bezproduktywnych), trochę chorowałem (to też było bezproduktywne) i wychodziłem na powietrze, bo wiosna.

Dostałem się na staż, który może zamienić się w stałą pracę. Nigdy nie miałem stałej, legalnej pracy, to może być ciekawe doświadczenie. Tak jak wszystkie ciekawe doświadczenia. Teraz wydaje mi się, że za mało skorzystałem z okresu edukacji, myślę sobie, że powinienem zaczerpnąć tyle żeby mieć poczucie, że ogarnąłem to co było przede mną i mogę iść dalej. A tak kręcę się gdzieś między zmarłymi filozofami i naukowcami. Czytam św. Tomasza, jakby swoje pisma stworzył wczoraj, zachwycam się teoriami, które zostały już zastąpione przez inne, mam zamiar dowiedzieć się o filozofiach, które obecnie stały się całkowicie czymś innym niż były na początku. I nigdy nie nadążę za zmianami.

Staram się też skupić na unikaniu stereotypów. W wyobraźni, w lekturze, w rozmowie,  w spotkaniu z drugim człowiekiem, w przedstawianiu siebie. To chyba jest wbrew pracy normalnego umysłu, bo zdaje się, że nasz mózg najlepiej pracuje na takich wyobrażeniach – stereotypach, czy też ideach. Idea krzesła, idea Żyda, idea nacjonalisty, idea bogacza, idea chama. To ułatwia ogląd świata, ale nie znajdziesz dwóch identycznych chamów (z krzesłami jest trochę inaczej). Bez tego grupowania i wkładania do jednego worka pewnie żadna nauka nie ruszyłaby z miejsca rozpatrując pojedyncze przypadki. Uogólnianie jest pomocne i tworzy w miarę spójny widok na świat. Widok błędny, bo taki świat istnieje tylko w moim umyśle, a nie na zewnątrz, ale widok, który mogę ogarnąć, bo pomijam szczegóły. Na takim widoku można żyć i pracować, nawet tworzyć filozofie i nauki. Muszę zajrzeć do fenomenologów i zobaczyć jak sobie z tym radzą i czy stosują swoją redukcję do człowieka (i znów cofam się o prawie sto lat).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s