That Love is all there is

Fragment 27. punktu adhortacji Benedykta XVI „Ecclesia In Medio Oriente”: Prawda może się rozwijać tylko w inności, która otwiera na Boga, która pozwala poznać swoją odmienność poprzez moich braci w człowieczeństwie i w nich. Dlatego niewłaściwe jest twierdzenie w sposób wykluczający: „posiadam prawdę”. Prawda nie jest czyjąś własnością, lecz zawsze jest darem, który wymaga wysiłku do coraz głębszego przyswajania prawdy. Prawdę można poznawać i żyć nią tylko w wolności, dlatego nie możemy narzucić prawdy drugiej osobie; objawia się ona tylko w spotkaniu, które przenika miłość.

Kiedyś, między innymi po to żeby propagować powyższy stosunek do Prawdy, byłem w seminarium. Nie boję się że tę Prawdę ktoś mi zabierze albo że okaże się czymś innym niż przypuszczałem, bo nie mam jej na własność, ale Bóg mi ją daje i jeśli chce ją przede mną na jakiś czas ukryć albo pokazać z innego strony – Jego sprawa. Mi pozostaje tylko radość z jej powodu i oglądanie jej jak najpiękniejszej rzeczy na świecie.

A propos piękna, ale z zupełnie innej beczki: Poniekąd jestem dumny z tego, że w tym co niektórzy biorą za zwyczajność, potrafię dostrzec żywe piękno, nie tylko powierzchowne. Nie mam wielu powodów do prawdziwego zadowolenia z siebie, więc pozwólcie mi być dumnym choć z tego. Wyobraźcie sobie, że to tak jakby zachwycić się van Goghiem lub Emily Dickinson lub dramatopisarzem Słowackim, jako pierwsi na świecie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s