Think of One

Nie potrafię robić na pół gwizdka rzeczy na których mi zależy. Kiedy coś czytam – jestem zaangażowany w treść książki i poniekąd żyję nią w ciągu dnia i nocy, kiedy mam jakieś plany – poświęcam siły na ich zrealizowanie najlepiej jak potrafię, kiedy na kimś mi zależy – chcę to okazać ze wszystkich sił. Podobno to błąd. Podobno ludzie szczęśliwi i rozsądni wiedzą, że należy oszczędzać siły, nie reagować z maksymalnym entuzjazmem, cieszyć się umiarkowanie, pić z umiarem i jeść aby zaspokoić głód. Przyznaję, że tak nie potrafię, przyznaję również, że mógłbym spróbować być bardziej wstrzemięźliwy, nie cieszyć się wszystkim jak pies właścicielem wracającym po tygodniowej nieobecności i przyznaję, że wątpię czy byłbym wtedy szczęśliwy. Rozumiem potrzebę samoograniczenia, pewnego nawet minimalizmu (co mogłem zobaczyć na własne oczy w postaci pielgrzyma, który zawitał do mnie wczoraj), ale są sprawy, które nie warto robić małymi, bo są wielkie z natury. Przyjaźń jest wielka, miłość jest wielka (największa!), piękno jest wielkie, dobro jest wielkie i nie umiem przyjaźnić się tak trochę, odczuwać tak trochę piękna, przyjmować odrobinę dobra i kochać na 90 procent. Nie odmawiam nikomu tego, że tak może być nawet lepiej, zdrowiej i bardziej zgodnie z wolą Boga, ale moja konstrukcja sprawia, że wiele rzeczy robię za bardzo a inne znów za mało. Jest nawet takie przysłowie, że kto kocha ponad miarę, ten będzie ponad miarę cierpiał. Tak właśnie chcę i tak wybrałem i owszem, będę.

Żeby nie było jednak zbyt refleksyjnie to dodam, że zacząłem czytać Annę Kareninę. Niech nikt się nie waży powiedzieć jak to się kończy. Choć z drugiej strony znajomość zakończenia nie przeszkadzała mi w czytaniu Przeminęło z wiatrem.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s