Caramel

Nieczęsto spotyka mnie taka przyjemność jak książka, która zaskoczy mnie językiem. Pamiętam, że zaskoczył mnie (a większość zaskoczeń traktuję pozytywnie, jeśli nie są to zaskoczenia banałem, w miejscu gdzie banału nie oczekiwałem) Władca Pierścieni, zaskoczony byłem Ziemiomorzem, Paragrafem 22, Konwickim, Proustem, Joycem, Masłowską i innymi. Nie byłem zaskoczony Remarque’m, Woolf, Camusem bo dali mi taką przyjemność w sferze języka, jakiej się po nich spodziewałem. To banalne porównanie, ale każde zaskoczenie jest jak nowy smak, potrawa, której jeszcze nie próbowaliśmy. Lubimy smaki, które znamy i sprawiają nam one przyjemność, wracamy do nich na co dzień, ale od czasu do czasu próbujemy czegoś nowego i również daje nam to przyjemność.

Catton_Proba_m

Ktoś może powiedzieć, że przesadą jest stawianie Eleanor Catton w jednym rzędzie zaskoczeń językowych z wymienionymi wyżej, ale każdy ma własne poczucie smaku i smakują nam różne rzeczy. Próba była dla mnie nowością pod względem języka. Miała prawie wszystko to, co mogłem już znaleźć i zjeść u innych, ale pewna szczypta oryginalności dodała tej potrawie smaku, którego jeszcze nie próbowałem. Pożarłem ją w ciągu ostatnich dni, jadąc do i wracając z pracy. Nie przeszkadzało mi to, że mieszały mi się przez pół książki postacie uczennic, że zmiana (ale czy na pewno zmiana?) w postaci Stanleya odbyła się nagle i nie pasowała do tego jak go wcześniej nakreślono. Całość była uroczo skomponowana i w nienachlany sposób powtarzała znane, ale nigdy nie przestarzałe, twierdzenia o człowieku. Przeczytajcie Próbę, ja pewnie w tym roku sięgnę jeszcze po Wszystko, co lśni, bo lubię jeść grubo i tłusto.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s